top of page
am team blob.png

KIM JESTEŚMY?

Jesteśmy pierwszą w Polsce fundacją, której głównym celem jest pomoc osobom doświadczającym ubóstwa menstruacyjnego. 

Od 2019 roku wspieramy osoby dotknięte ubóstwem menstruacyjnym poprzez zapewnienie potrzebującym dostępu do bezpłatnych środków menstruacyjnych (podpasek, tamponów, środków wielorazowych takich jak kubeczki i majtki menstruacyjne), a także wdrażając działania edukacyjne i przeciwdziałające okresowemu tabu.

CZYM JEST UBÓSTWO MENSTRUACYJNE?

To ograniczony dostęp do środków menstruacyjnych, najczęściej z powodów ekonomicznych, ale też brak odpowiednich warunków niezbędnych do dbania o higienę czy edukacji dotyczącej tematów okołookresowych. 

 

Według raportu Kulczyk Fundation (2020), w Polsce ten problem dotyka około 500 tysięcy osób. Z kolei badania firmy Procter&Gamble (2021 i 2022) pokazują, że 1 na 10 osób uczących się w Wielkiej Brytanii i 1 na 5 w Stanach Zjednoczonych przynajmniej raz opuściła zajęcia z powodu braku dostępu do środków menstruacyjnych.

OŚ CZASU AKCJI MENSTRUACJI

#okrespoMOCY

W czerwcu 2019 roku, w ramach programu Rebelki w Zwolnionych z Teorii, 4 licealistki stworzyły projekt społeczny Akcja Menstruacja, który miał za cel zebranie środków na zakup 1000 kubeczków menstruacyjnych dla dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym Polek. Zbiórka okazała się sukcesem i już

w październiku 2019 roku ruszyła wysyłka, która odmieniła życia tysiąca kobiet w całej Polsce.

Vector.png

140 000 zł na podpaski w szkołach

We wrześniu 2020 roku ruszyła pierwsza edycja programu "Hej, dziewczyny!" (aktualnie pod nazwą "Akcja Menstruacja w Twojej szkole"). Poprzedziła ją niezwykła zbiórka pieniężna, która w przeciągu jednego weekendu zgromadziła ponad 100 000 złotych! Dzięki niesamowitej hojności wspierających osób mogłyśmy zapewnić dostęp do bezpłatnych środków menstruacyjnych 300 szkołom w całej Polsce!

"Czy ktoś orientuje się, jakie są absolutnie najtańsze podpaski na rynku? Mam okres za kilka dni i 5 zł na koncie."

Ten cytat, zasłyszany na facebookowej grupie 4 lutego 2021 roku, skłonił nas do uruchomienia programu Padsharing, czyli okresowej sieci wsparcia, która łączy anonimowo Darczyńców i osoby Potrzebujące. Dzięki Padsharingowi Darczyńca składa i opłaca zamówienie na środki menstruacyjne według wskazówek osoby Potrzebującej prosto do jej najbliższej drogerii Rossmann.

Ubóstwo menstruacyjne istnieje

W lutym 2020 roku, na zlecenie Kulczyk Foundation zostało przeprowadzone pierwsze w Polsce badanie na temat ubóstwa menstruacyjnego. Potwierdziło ono to, czego dowiedziałyśmy się rozmawiając z osobami

i instytucjami – ubóstwo menstruacyjne w Polsce istnieje i jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki.

Fundacja

10 marca 2020 roku Akcja Menstruacja została Fundacją!

Punkt Pomocy Okresowej

1 lipca 2020 roku do Krakowa powędrował pierwszy w Polsce Punkt Pomocy Okresowej, czyli ogólnodostępna szafka, z której każda potrzebująca osoba może zabrać bezpłatnie i anonimowo potrzebne środki menstruacyjne! Od tamtej pory, regularnie w przestrzeni publicznej w całej Polsce pojawiają się białe szafki regularnie zaopatrywane w środki menstruacyjne przez nasze wolontariuszki!

Okresowa Koalicja

8 marca 2021 roku dołączyłyśmy do grupy inicjatyw i organizacji pozarządowych, które mają wspólny cel – oswajać tematy okresowe i walczyć z ubóstwem menstruacyjnym.

25under25

W marcu 2021 roku dwie z Matek Założycielek Akcji zostały wyróżnione na prestiżowej liście Forbesa i Biura McKinsey&Company: 25 under 25. Celem projektu jest wyłonienie młodych i ambitnych osób, które aktywnie zmieniają świat! Emilia Kaczmarek i Julia Kaffka zostały laureatkami w kategorii Wspieranie Różnorodności.

Poradnik o środkach menstruacyjnych w szkołach

Po co to robić? Jak się za to zabrać? Postanowiłyśmy odpowiedzieć na te pytania zbierając nasze doświadczenia i wydając w formie zarówno elektronicznej, jak i papierowej Poradnik "Hej, dziewczyny!". To kompleksowy przewodnik, który pokazuje krok po kroku, w jaki sposób samodzielnie wprowadzić środki menstruacyjne do swojej szkoły.

Akcja Menstruacja w Twojej szkole

15 lipca 2021 roku zapowiedziałyśmy drugą edycję programu, który dostarcza do polskich szkół darmowe środki menstruacyjne dla wszystkich osób uczących się! Ponieważ okres to nie tylko dziewczyńska sprawa zadecydowałyśmy o zmianie nazwy projektu na nową, inkluzywną – "Akcja Menstruacja w Twojej szkole".

Vector.png

Na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku, po miesiącach pracy koncepcyjnej, testów i badań powstają

z pozoru proste, białe pojemniki. Stworzyłyśmy pierwsze w Polsce dedykowane dyspensery na środki menstruacyjne. Elegancki design powstał z myślą o firmach i instytucjach, które chciałyby wprowadzić do swoich toalet środki menstruacyjne i mogą to zrobić na własny koszt, ale brakuje im do tego odpowiednich "narzędzi".

7 godzin

Tylko tyle wystarczyło, żeby zebrać komplet nowych szkół do programu Akcja Menstruacja w Twojej szkole na rok szkolny 2021/22. Takiego potoku zgłoszeń żadna z nas się nie spodziewała. Program mógł ruszyć

z kopyta od początku września dzięki wsparciu Partnera Strategicznego, którym została Biedronka, zaopatrzając szkoły w produkty menstruacyjne marki Femina.

Urlop menstruacyjny

W ramach współpracy z Zespołem ds. Praw Pracowniczych Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zaczęłyśmy badania nad tym mitycznym stworem. Badania obejmowały i ciągle obejmują wywiady zarówno z osobami pracującymi jak i pracodawcami pracodawczyniami w całej Polsce.

Wielkie zmiany!

W sierpniu 2022 roku po ponad dwóch latach działania nadeszła pora na zmiany w składzie Zarządu Fundacji, a także powstanie organu nadzorczego w postaci Rady Nadzorczej. Spotkaliśmy się we wspólnym gronie wszystkich osób działających w Akcji, żeby włączyć w skład Zarządu: Paulę, Norberta, Julię i Kaję,

a Rady Nadzorczej: Martynę, Magdę i Matyldę.

Akcja Menstruacja w Twojej szkole 2022/23

Obserwującym nas i liczącym na nasze wsparcie znów udało się nas zaskoczyć! Po raz kolejny powodem tego zaskoczenia była tłumność, z jaką zgłaszane były kolejne szkoły do programu Akcja Menstruacja w Twojej szkole który zapewnia dostęp do bezpłatnych środków menstruacyjnych osobom uczącym się w szkołach w całej Polsce. W tej edycji udało się nam wesprzeć 127 tys. osób menstruujących w ponad 616 placówkach edukacyjnych w całej Polsce.

Inicjator Nowatorski

Taki tytuł został przyznany nam przez Miasto Poznań za realizację zadania publicznego "Zapewnienie dostępu do środków menstruacyjnych w szkołach – pilotażowy projekt dla poznańskich szkół", który realizowaliśmy w roku szkolnym 2021/22! To niesamowita radość za każdym razem, kiedy nasza praca jest zauważana i wyróżniana!

Kampania “To nie TABU!”

W styczniu i lutym 2023 roku, przy wsparciu T-Mobile Polska oraz internetowych twórczyń takich jak Magda Mołek, przeprowadziłyśmy naszą największą (do tej pory) kampanię świadomościową na temat ubóstwa menstruacyjnego. Dzięki akcji powstało ponad 10 zbiórek środków menstruacyjnych, 5 nowych pomysłów na inicjatywy pomocowe, do naszego grona dołączyło ponad 20 wolontariuszek i wolontariuszy, a na naszych mediach społecznościowych pojawiło się ponad 1000 nowych obserwujących!

Projekt okresowej ustawy w Sejmie

14 czerwca 2023 roku razem z przedstawicielkami Okresowej Koalicji złożyłyśmy w Sejmie na ręce współpracujących z nami posłanek projekt ustawy dot. ogólnodostępnych środków menstruacyjnych w polskich szkołach. To pierwszy tego typu projekt i wielki krok w stronę systemowych narzędzi walki z ubóstwem menstruacyjnym.

4. edycja “Akcja Menstruacja w Twojej szkole”

We wrześniu 2023 roku miałyśmy wielki zaszczyt rozpocząć kolejną edycję naszego szkolnego programu, którego partnerem strategicznym ponownie zostały Biedronka i marka Femina. W tej edycji do współpracy udało się nam też zaprosić Fundację TkMaxx and Homesense oraz wielu lokalnych partnerów, za których wsparcie bardzo dziękujemy!

Dołącz i stwórz z nami kolejne rozdziały historii Akcji Menstruacji!

SKŁAD ORGANÓW FUNDACJI

Zarząd Fundacji

Rada Nadzorcza Fundacji

Paulina Wasiluk

Prezeska Zarządu

Paulina Wasiluk

_ABC3160.jpg

Wiceprezes Zarządu

Norbert Góra

_ABC3590.jpg

Członkini Zarządu

Julia Kaffka

_ABC3415.jpg

Członkini Zarządu

Kaja Potocka

Przewodnicząca Rady Nadzorczej

Martyna Kułakowska

_ABC3313.jpg

Wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej

Magdalena Demczak

_DSC5476.jpg

Członkini Rady Nadzorczej

Matylda Naczyńska

_ABC2774.jpg
bottom of page